Ako postupovať pri výbere

Svadobny-Salon-LKweddings-Zlate-Moravce-Najkrajsie-Svadobne-Saty-2

Svadba je jedným z najkrajších dní v živote každej z nás, kedy sa chceme cítiť výnimočne a vyzerať čo najkrajšie. Zároveň je to deň, ku ktorému sa budeme v myšlienkach vracať po celý svoj život. Starostlivá príprava na tento výnimočný deň je preto veľmi dôležitá a jej dôležitou súčasťou je správny výber originálnych svadobných šiat. Ako si vybrať tie správne? Pripravujeme pre vás seriál článkov vktorých si prejdeme jednotlivé kroky, ktoré Vás nasmerujú k správnemu výberu šiat. Postupne rozoberieme všetky podstatné témy ako kedy treba začať hľadať, čo si treba zapamätať pri skúšaní šiat, aké strihy treba zvoliť pre konkrétny typ postavy. Už zajtra sa môžete tešiť na prvé štyri kroky na ceste za Vašimi vysnenými šatami.

1. Kedy začať hľadať?

Ak si chcete byť istá, že Váš svadobný deň bude prebiehať hladko, príprava naň by mala začať už dlho pred ním – najlepšie o rok skôr. Najprv zariaďte všetky potrebné náležitosti – vyberte si správny dátum svadby, zarezervujte si miesto obradu, fotografa, kameramana a kapelu alebo dídžeja. Potom začnite s hľadaním svadobných šiat. Na internete môžete ľahko nájsť najnovšie trendy vo svadobnej móde. No keďže svadba je jediným dňom, kedy môžeme mať na sebe svadobné šaty a je to oblečenie svojím charakterom veľmi výnimočné, výber svadobných šiat určite nebude ľahký.

2. Návšteva svadobných salónov

Popozerajte sa po internete a skúste nájsť také modely svadobných šiat, ktoré by sa Vám páčili. Potom sa vyberte do svadobných salónov, ktoré umožňujú vyskúšanie svadobných šiat (každý solídny svadobný salón by Vám to mal bez problémov umožniť). Nezabudnite však na to, že šaty, ktoré vyzerajú dobre na modelke z obrázku, sa Vám vôbec nemusia hodiť. Rovnaký model šiat môže vyzerať na každej z Vás úplne inak. Šaty, ktoré si vyberiete, musia dokonale ladiť s Vaším celkovým výzorom, ako aj typom postavy.

3. Svadobné salóny v okolí

Ak sa rozhodnete navštíviť svadobné salóny v iných mestách, ubezpečte sa, či si v danom čase nájdu v salóne, ktorý chcete navštíviť, čas aj na Vás. Samotný fakt, že sa Vám šaty páčia ešte neznamená, že sa Vám budú aj hodiť. Skúšanie svadobných šiat zaberie veľa času – tak Vám, ako aj pracovníkom svadobného salónu, ktorým určite záleží na tom, aby ste Vy, ako zákazníčka, bola spokojná s dobrým výberom svadobných šiat. Ak v čase Vašej návštevy salónu v ňom bude viacero zákazníčiek, ktoré majú záujem o skúšanie šiat, môže sa stať, že personál nebude mať čas dôkladne sa Vám venovať. Preto je lepšie skontaktovať sa vopred s pracovníkmi salónu, ktorý sa chystáte navštíviť, a dohodnúť si vyhovujúci termín stretnutia.

4. Na čo je potrebné pamätať pri skúšaní svadobných šiat

Každá z nás je iná – kým jednej stačí len chvíľa na to, aby si našla tie pravé, vysnívané svadobné šaty, ďalšia na to potrebuje mnoho času, čo znamená niekoľkonásobné skúšanie rôznych typov svadobných šiat. Aby sa každá z nás cítila vo svojích šatách pohodlne a mala k dispozícii krásne čisté svadobné šaty, dbajte o to, aby ste pri skúšaní šiat nemali na sebe make-up a šaty pri skúšaní zbytočne nezašpinili a neznehodnotili

5. Poradenstvo pri výbere

V súčasnosti je výber svadobných šiat nepochybne obrovský. Zo širokej ponuky svadobných salónov sa Vám môže rýchlo zatočiť hlava. Ktoré si vybrať? Ktoré budú lepšie? Na čie rady dať pri výbere? Je fajn, ak sa môžeme spoľahnúť na názor blízkej, dôveryhodnej osoby. Pamätajte však na to, že mnoho ľudí a názorov môže spôsobiť zbytočný zmätok a stres. Mame, sestre aj kamarátke sa môže páčiť niečo úplne iné a Vám ich rozporuplné názory môžu spôsobiť niekoľko vrások na čele.

Správnemu svadobnému salónu záleží na svojej povesti a na spokojnosti svojich zákazníčok. Ku každej zákazníčke by mali pracovníci salónu pristupovať individuálne a venovať jej toľko času a pozornosti, aby od nich odišla budúca nevesta spokojná s výberom svojich svadobných šiat. Spoľahnite sa na skúsenosti a profesionalitu personálu svadobného salónu, práve oni by Vám mali vedieť poradiť či sa vybrané šaty hodia k Vášmu typu tváre, postavy, ako aj k celkovému vyžarovaniu Vašej osobnosti. No samozrejme, konečné rozhodnutie je len a len na Vás – pretože Vy budete stredobodom pozornosti vo Váš veľký deň, práve preto by ste sa mali vo svojich šatách cítiť pohodlne a výnimočne zároveň.

6. Výber svadobných šiat

Možno povedať, že existuje niekoľko základných typov sadobných šiat:

„Princenkovský strih“

Ide o univerzálny typ svadobných šiat, vhodný takmer pre každý typ postavy. Šaty tesne priliehajú k prsiam a pásu, smerom od pása nadol sa postupne rozširujú. Celkovo pôsobia výnimočne a nádherne. Sú vhodné pre nižšie, silnejšie typy postavy, odporúčajú sa ženám, ktoré majú širšie boky a plnšie stehná – vďaka špeciálnemu strihu šiat sú tieto nedokonalosti prírody elegantne ukryté.

(Modely – Princeznovský Strih)

„Morská panna“

Tento typ šiat nádherne zvýrazňuje krivky tela. Odporúča sa chudším ženám, s výraznými tvarmi bokov, pásu a pŕs. Nevesty s menšími prsiami si môžu pomôcť špeciálnymi push-up vložkami, ktoré dajú prsiam pekný tvar. Iné nedokonalosti prírody bohužiaľ tento typ svadobný šiat nezakryje.

(Modely – Morská panna)

„Empírový strih“

Tento strih sa vyznačuje dvoma základnými prvkami: vysokým pásom a prestrihnutím pod prsiami. Od pŕs sú šaty prestrihnuté a efektne sa rozširujú až nadol. Takýto typ šiat je vhodný pre ženy s väčším poprsím a konfekčnou veľkosťou pod 40.

(Modely – Empírový srih)

„Korzetový strih“

Hodí sa prakticky pre každý typ postavy. Útlejšie postavy v nich budú vyzerať dôstojnejšie, ženy s plnšími tvarmi tento typ šiat opticky zoštíhli vzhľadom k priliehavému korzetu, krásne zvýrazňujúcemu pás. Spodnica je naspodu rozšírená a postava tak celkovo pôsobí dojmom efektných presýpacích hodín. Stojí za zmienku, že široké, od pása riasené spodnice, správne vyniknú na štíhlejšom type ostavy s úzkym pásom.

(Modely – Korzetový strih)

„Baletkový strih“

Šaty môžu byť vcelku alebo v komplete (korzet a spodnička). Tento model dôrazne zvýrazňuje pás. Od pása nadol sa spodnička rozširuje do stratena, jedinečný tvar jej dodáva bohaté riasenie. Šaty sú vhodné pre ženy s úzkymi ramenami a pásom, ale aj pre hruškovité typy postavy. Spodnica šikovne skrýva nedostatky postavy od pása smerom nadol. Ak postave chýba výrazný pás, spodnica ho opticky vyformuje.

(Modely – Baletkový strih)

„Strih do A“

Šaty môžu byť vcelku alebo v komplete (korzet a spodnička). Tvar šiat pripomína písmeno „A“. Vrchná časť šiat prilieha k telu, od bokov sa jemne rozširujú smerom nadol. Takéto šaty sa hodia takmer každému typu postavy. Typovo majú blízko k princezkovskému strihu šiat.

(Modely – Strih do A)

„Luxusné a extravagantné šaty“

Rebelkám a provokatérkam, obľubujúcim extravagantný, netradičný štýl obliekania, možno nebude postačovať klasická ponuka svadobných salónov. Hľadanie originálnych šiat, ktoré dokonale podčiarknu ich štýl a individualizmus bude preto možno náročnejšou, no o to unikátnejšou záležitosťou. Takýto typ šiat je určený pre ženy s výrazným typom osobnosti a charakteru, ktoré chcú (nielen) vo svadobný deň šokovať okolie svojím výzorom a oblečením. Pre extravagantné typy šiat je typický mix štýlov a tkanín. Konečný efekt dodajú – ako inak – netypické doplnky

(Modely – Luxusné a extravagantné šaty)

7. Kedy si objednať šaty?

Definitívne rozhodnutie o výbere svadobných šiat je potrebné uskutočniť aspoň 5-8 mesiacov pred svadbou. Možno sa Vám to zdá príliš skoro, no pamätajte na to, že počas najpopulárnejších svadobných mesiacov, býva objednávaných najviac svadobných šiat. Práve preto sa Vám môže stať, že šaty, ktoré sa Vám budú naozaj páčiť, už budú v žiadanom termíne objednané pre niekoho iného. V salóne sa informujte na všetky výhody, na ktoré máte s rezeráviou šiat nárok, na krajčírske úpravy a doplnky k svadobným šatám prípadne ich ceny. Niektoré svadobné salóny Vám okrem svadobných šiat vedia ponúknuť aj ďalšie služby napr. foto, video, výzdobu sály, auta, tlač oznámení. Ak si vyberiete čo najviac služieb od jedného dodávateľa môžete výrazne ušetriť vo svojom svadobnom rozpočte

8. Čo k čomu ?

Ak už máte vybrané tie svoje vysnívané šaty, je potrebné k nim pohľadať ďalšie doplnky. Jedným z najdôležitejších sú topánky. Musia sa hodiť k Vášmu celkovému výzoru, no hlavne – musia byť pohodlné. Nezabudnite, že od výšky podpätka sa odvíja dĺžka sukne svadobných šiat, preto si ich na každú skúšku šiat vezmite so sebou. Ak ešte nemáte vybraté topánky, no šaty už áno, porozmýšľajte nad tým, aká výška podpätku bude pre Vás pohodlná a na skúšky šiat si vezmite topánky s vhodným podpätkom. Neskôr, pri kúpe topánok, sa už budete musieť prispôsobiť vybranej výške podpätka. Samozrejme nezaubdnite ani na šperky, ozdobu do vlasov či závoj.

9. A na záver…

Pri výbere šiat nezabudnite na to, že svadobné šaty majú prezentovať Vás, nie Vy ich. Vybrané svadobné šaty musia byť také, aby ste sa v nich cítili príjemne, elegantne a štýlovo zároveň, aby ste si v nich boli istá sama sebou. Všetky ďalšie doplnky by mali Váš celkový výzor diskrétne doplať